Ana Sayfa
Hakkimızda
Kampanyalar
Tüm İlanlar
Taşıt Kredisi
Sorgulamalar
İletişim
Üye Girişi
Haberler
Son Haberler
ATV ON-ROAD, ATV OFF ROAD ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR? PDF Yazdır E-mail

 

ATV Off- Road ve ATV On-Road arasındaki Kanuni Farklılık Nedir?

Firmamız Ram-Kar Motorlu Araçlardan yaptığımız ATV satışlarında müşterilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri off-road ve on-road araç kullanımı arasındaki farkın ne olduğu.

Kelime anlamları türkçeye uyarlandığından “off-road” trafiğe çıkması yasak olan, “on-road” tarfiğe çıkma izni olan anlamına geldiği söylenebilir.

Off-road araçların kanunen trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır. Bunun yanında on-road araçlarda tamamı gerekliyken off-road araçların plaka, ruhsat, sigorta, motorlu taşıtlar verğisi, muayene gibi yan harcama ve uğraşıları yoktur.

 

 

OFF-ROAD ATV

ON-ROAD ATV

ÖTV

YOK*

VAR

RUHSAT

YOK

VAR

PLAKA

YOK

VAR

SİGORTA

YOK

VAR

MTV

YOK

VAR

MUAYENE

YOK

VAR

TRAFİKTE KULLANIM İZNİ

YOK

VAR

*OFF-ROAD ARAÇLARDA ÖTV İTHALAT SIRASINDA ÖDENİRKEN, ON-ROAD ARAÇLARDA %37 ÖTV ARAÇ FATURASI KESİLİRKEN ÖDENİR VE GENELLİKLE BAYİDE SÖYLENEN FİYATA DAHİLDİR.

ATV Off-Road Aracımı Nerelerde Kullanabilirim?

Sürücülerden genellikle ATV off-road araçların nerede kullanırlarsa trafik sayılacağı konusunda soru gelmektedir. Evinizin önündeki ara sokakta, tem otoyoluda trafik sayılmaktadır. Yani arabaların kullanabildiği karayolları ve belediyelerin imar planlarında görünen her türlü yol trafik kapsamına girmektedir. Bu alanlarda off-road araçların kullanımı kesinlikle yasaktır.

ATV off-road araçlar trafiğe kapalı alanlarda, boş arazilerde kullanıma uygundur.

ATV Off-Road Aracımın Benim Olduğunu Nasıl İspatlarım?

Off-road araçların satışı sırasında kullanıcıya sadece araca ait satış faturası ve aracın garanti belgesi teslim edilir. Faturada aracın sahibinin adı, soyadı ve adresi aracın rengi, motor ve şase numarası ayrıntılı olarak belirtildiğinden aracın sahiplik belgesi yerine geçmektedir.

On-Road ATV'lerle Off-Road ATV'ler Arasındaki Teknik Farklılılar Nelerdir?

Benzer modellerin yani aynı kasa ve aynı hacimdeki ATV off-road ve on-road tipleri arasında teknik özellik olarak birkaç ufak değişilik dışında fark yoktur denilebilir.

Kanuni ATV 150 S On-Road ve Kanuni ATV 150 S Off-Road modellerini ya da Kanuni ATV 150 U On-Road ve Kanuni ATV 150 U Off-Road modellerini karşılaştırabiliriz. Her iki modelinde off-road ve on-road araçların kasaları, motorları, vites ve fren sistemleri birebir aynı iken off-road ATV'lerin lastikleri araziye uyumlu şekilde daha dişlidir ve trafiğe çıkma izni olmadığından sinyal sistemi yoktur. Off-road ATV'lerde markadan markaya ya da aynı markanın modelleri içinde ayna ya da dijital gösterge opsiyonel olarak araç üzerine konulmaktadır.

On-Road ATV'ler Off-Road ATV'ler ile kıyaslandığında neden daha pahalı?

On-road araçların fiyat farkı ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve plaka masraflarından kaynaklanmaktadır.

Off-road modellerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) araç ithalatı sırasında ödenirken, On-road modellerde %37 ÖTV bayinin kesmiş olduğu fatura üzerinden hesaplanmaktadır. Zaten yüksek olan %37 ÖTV ithalatçı firmanın karlılığı ve bayinin karlılığı gibi ek maliyetler eklendikten sonra hesaplanınca birde üzerine ruhsat, plaka, sigorta masrafları eklenince On-road araçların satış fiyatları Off-road'ların çok üzerine çıkmaktadır.

 

kanuni motosikletleri bayisi, kanuni motosiklet, motosiklet aksesuar, kanuni darıca, kanuni gebze, kanuni kocaeli, kanuni tuzla, kanuni rokko 150, kanuni tiger 250, kanuni cross 250,kanuni seyhan 125,kanuni  racer 200, kanuni Caracal 200, kanuni windy 125, kanuni freedom 200,kanuni enduro 200, kanuni seyhan 150,

Kategoriler
  2. El Araç (8)
       L  2. El Hususi Araç (3)
       L  2. El Ticari Araç (1)
       L  2. El Motosiklet (3)
  Kuba Motor (24)
       L  Kuba Motor ATV (6)
       L  Kuba Motor Scooter (4)
       L  Kuba Motor Motosik... (14)
       L  Kuba Motor Cup (0)
  Kanuni Motosiklet (13)
       L  Kanuni ATV (4)
       L  Kanuni Scooter (1)
       L  Kanuni Motosiklet (6)
       L  Kanuni Cup (2)
  Mot. Aksesuar (60)
       L  Giyim (8)
       L  Kask (10)
       L  Deri Çanta (8)
       L  Arka Çanta (7)
       L  Eldiven (9)
       L  Branda (3)
       L  Muhtelif Aks. (2)
       L  Koruma (10)
       L  Maske (0)
       L  Yağ ve Spreyler (0)
       L  Kilit (3)
  Yedek Parça (17)
       L  Akü (6)
       L  Ayna (10)
       L  Muhtelif (1)
 
Kazım Karabekir Mah. Tuzla Cad. No:180 Darıca-Gebze Kocaeli 41700 Türkiye
Tel: +90 262 745 5379-80   Fax: +90 262 745 5381

© 2015 www.ram-kar.com